­

krajinou10

Pomohli Vám naše stránky? Páči sa Vám, že sú skoro bez reklám? Ak chcete, tu nám môžete pomôcť.

Pošlite na beh stránok:

P1060459Neďaleko Velehradu leží malá obec Modrá. Miesto, kde sa naozaj každý môže stať archeológom, pretože tu niekde bolo jedno z centier Veľkej Moravy, osídlené Slovanmi aj v predchádzajúcom období. Tu začiatkom storočia vznikol archeoskanzen, ktorý predstavuje osadu z obdobia Veľkej Moravy.

„Tady, když zakopnete, určitě najdete nějaký střep,“ dozvedeli sme sa po hodinovom túlaní po 9. - 10. storočí v úmornej horúčave. Miestny sivovlasý sympaťák tu mal asi na prázdniny vnučky a vzal ich, aby si pozreli kostol sv. Jána, lepšie povedané jeho repliku. Vnučkám to bolo, samozrejme, trinásť a pol, presne toľko totiž mohli mať a nejaké črepy alebo staré kostoly ich zaujímali ešte menej ako výsledok ostatnej predprázdninovej písomky.

Ale pekne po poriadku. Roky jazdíme na Moravu, do Brna a potom na krátke túlačky po zemích českých a moravských. Trochu pre inšpiráciu, trochu sa napajediť, že tu (napríklad na Morave) to ide a u nás (na Slovensku) to ešte stále nejde alebo ak, tak iba vo výnimočných prípadoch.
A nevynecháme príležitosť zájsť si na Velehrad. Toto monumentálne miesto, spojené s misiou vierozvestcov, sv. Konštantínom (Cyrilom) a sv. Metodom nám dáva obrovskú dávku duchovnej podpory... stačí si sadnúť do baziliky a nechať na seba toto miesto pôsobiť. Po chvíľke prídu samé aj slová modlitby.

gallery icon

Neďaleko Velehradu leží malá obec Modrá. Wikipedia tvrdí, že má 702 obyvateľov a povedal nám to aj ten pán, s ktorým sme sa chvíľu rozprávali. Čiže úplne obyčajná dedinka, ktorá by mohla ťažiť z blízkosti slávneho pútneho miesta. Miesto, kde sa naozaj každý môže stať archeológom, pretože tu niekde bolo jedno z centier Veľkej Moravy, osídlené Slovanmi aj v predchádzajúcom období.
Na začiatku 20. storočia tu ešte stáli zvyšky už spomínaného kostola, múry mali výšku tak do metra a boli ľahko viditeľné. Archeologický výskum v tejto lokalite odkryl pohrebisko – cintorín, čo bolo v časoch okolo 10. storočia úplne normálne.
Úplne normálne však je, že v 20. storočí ľudia veľmi na históriu, čo ako slávnu, nedbali a tak si zvyšky kostolných múrov možno jedného z prvých kostolov na našom území jednoducho rozobrali – kameň do základov môže byť aj posvätený, drží rovnako dobre. O dvoch oporných stĺpoch sme sa dozvedeli tiež – jeden slúži ako podstavec sochy pri ceste, druhý je zabudovaný do domu, v ktorom sídli krčma.
Keď sa zmenil režim, začali sa ľudia aj viac zaoberať svojou históriou a tak sa v obci dohodli, že postavia repliku pôvodného kostola, z ktorého zostal už iba zakonzervovaný pôdorys.
Replika kostola stojí od roku 2000 a pretože sa ekumenická rada cirkví dohodla, že nebude vysvätený, aby mohol slúžiť pre potreby všetkých náboženských obcí, stalo sa z neho populárne miesto – každý rok sa tu napríklad uskutoční okolo 80 sobášov...
Pod replikou kostola leží hlavná atrakcia Modrej – archeoskanzen. Vybudovali ho v rokoch 2003 – 2004. Predstavuje osadu z obdobia Veľkej Moravy. Samozrejme, nejde o rekonštrukciu osady, ktorá kedysi stála v tejto lokalite, ale o súhrn poznatkov z archeologických výskumov, vďaka ktorým máme k dispozícii predstavu o tom, ako žili naši predkovia. A ako málo im v tej dobe stačilo, aby boli spokojní – strecha nad hlavou, miesto pre oheň, prístrešok pre domáce zvieratá. Pre tých zručnejších dielňa. Až žasnete, s akými nástrojmi dokázali vyrobiť nádherné šperky. Dnes by možno oni naše súčasné nástroje považovali za šperky.
Vynikajúci cieľ výletu – či už rodinného alebo školského.
Archeoskanzen Modrá je prístupný prakticky celý rok, od marca do októbra s pevnou otváracou dobou, od novembra do februára si môžete prehliadku objednať telefonicky.
Počas turstickej sezóny sa v skanzene stále niečo deje a parkovisko pred reštauráciou a penziónom vedľa skanzenu je neustále obsadené.
Keď sa rozhodnete pre návštevu tohto miesta, pribaľte si k batožine aj dve perfektné knihy z obdobia Veľkej Moravy – Strážce ohně a Vojmírova cesta. Napísal ich český spisovateľ Oldřich Selucký a napísal ich tak, že sa od nich neodtrhnete, kým nedočítate po poslednú stranu.
A v Modrej si môžete pozrieť všetko, o čom sa v knihách píše. Od najjednoduchšieho prístreška až po školu a kniežací palác.
Po návšteve archeoskanzenu stačí prejsť necelý kilometer do Velehradu.
Otváracia doba
marec - apríl:  Ut - Ne 9.00 - 16.00
od 1. mája do 31. októbra: Po - Ne 9.00 - 17.00
od 1. novembra do 28. februára: Na objednanie
Ceny vstupného 
Základný 70 Kč
Rodinné 150 Kč
Deti do 6 rokov zadarmo
Adresa
Obec Modrá, Modrá 170 68706 Velehrad
Web: archeoskanzen.cz

schema-modra

­