­

krajinou10

Pomohli Vám naše stránky? Páči sa Vám, že sú skoro bez reklám? Ak chcete, tu nám môžete pomôcť.

Pošlite na beh stránok:

P1100116Ako vidieť i z nadpisu nemohli sme si  pomôcť.  Po roku sme sa vrátili na Plitvické jazerá. Z nášho oslavného článku z pred roka bolo určite cítiť silnú fascináciu týmto miestom. Dúfali sme vtedy, že  nie sme tam naposledy a tohto roku sme v to isté dúfali opäť.

Minulý rok sme si prešli a z veľkej časti sme sa previezli po Dolných jazerách. Tento krát sme si pozreli jazerá Horné.
Táto jazerná sústava sa skladá z 12 jazier (Prošćansko jazero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki a Mali Jovinovac, Galovac, Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget, Kozjak).
Horné jazerá s dolomitovým podkladom vznikli asi pred 8 tisíc rokmi prírodným nahromadením travertínových bariér, ktoré vďaka klimatickým podmienkam, zloženiu pôdy a živým organizmom neustále narastajú (asi 3 cm za rok). Na rozdiel od toho Dolné jazerá umiestnené v hlbokom vápencovom kaňone vznikli prepadnutím stropov obrovských podzemných priestorov.
Jazerá sú terasovito usporiadané a sú vzájomne spojené hučiacimi dych vyrážajúcimi vodopádmi a početnými potokmi. Výrazné farby vôd jazier prechádzajú od Azurovej cez sýto modrú až po šedivú či zelenú. Odtiene sa pritom neustále menia, v závislosti od obsahu minerálov a mikroorganizmov vo vode a uhla dopadajúceho slnečného svetla. Celú sústavu zásobujú okolité riečky a potoky. Horné jazerá napájajú dve riečky Bijela a Crna, ktoré jazerá spájajú. Úplne najvyššie leží Prošćanské jazero, ktoré patrí medzi najväčšie z Plitvických jazier. Do tohto jazera vtekajú malé riečky a potoky a odtiaľ sa ďalej napájajú ostatné jazerá, až z nich voda vyteká do jednej rieky pomenovanej Korana na konci parku pri sútoku s potokom Plitvice.
Najkrajším vodopádom je  Veliki Prštavac a priznám sa, že aj kvôli nemu sme sa na Plitvice vrátili. Tohto roku bol jún daždivejší ako minulý rok, takže sme očakávali viac vody a menej turistov. To sa nám splnilo. Predsa len horné jazerá sú viac o chodení a turistike, sem tam aj do kopca, ak človek zatúži po vyhliadkach. A napokon aj najmenšia turistka nám trochu podrástla a už dokáže zvládnuť zase väčší kus cesty.
Klasická prehliadka horných plitvických jazier začína rovnakým spôsobom, ako prehliadka jazier dolných. Teda preplavením sa cez jazero Kozjak. Tu časť turistov čaká na plavbu loďou, my ostatní sa vydáme smerom hore, teda na Horné jazerá. Jazier je 12, ale to posledné, druhé najväčšie v celom parku, Proščansko je v najvyššom stupni ochrany a tam sa turisti nedostanú. 
Turistické chodníky tu vedú z jednej strany na druhú, výstup do najvyššieho bodu, na miesto odkiaľ sa busom zveziete dole, môžete uskutočniť podľa vlastného výberu. Prechádzať cez kaskády, alebo sa len držať brehu, alebo prejsť všetko, je to len na vás.
Tie najkrajšiie vodopády na vás čakajú v prvej tretine trasy. Medzi jazerami Gradijsko a Galovac vznikli mohutné kaskády. A tu sa nachádza spomenutý Veliki Prštavac, vysoký až 28 metrov, za ním Mali Prštavac a napokon Galovački Buk. A samozrejme desiatky ďalších menších vodopádov. Scenérie pokojných hladín  Horných Plitvických jazier sa striedajú s hukotom vodopádov na kaskádach, ktorými voda preteká z jedného jazera do druhého. Všade lietajú vážky a motýľe, voda je plná rýb a kačky si nás obzerajú z bezprostrednej blízkosti. Kúsok od brehu nám zapózuje rak a všade nás sprevádza spev vtákov. Jednoducho Plitvice. 
Ak si chcete prečítať o Národnom parku Plitvice viac, odkazujem vás na náš minuloročný článok:
Plitvice - zážitok z čistej Prírody

Plitvice mapa Mapa trás Ulaz/Vstup 2

Otváracie hodiny
(park je otvorený každý deň, v nedeľu a počas sviatkov):
Zima:                                            od  9:00 do  16:00
Jar a jeseň:                                od 8:00 do 18:00
Letné obdobie:                        od 7:00 do 20:00
Cena vstupného
Jednodňový lístok (orientačné ceny v €, kurz : 1€ = 7,404 kun )
Pri dvojdňovom lístku je nezanedbateľná zľava, ale lístok sa vydáva na meno. Všade je možná platba kartou.

  Júl, august Apríl - jún, september, október Január - marec, november, december
Dospelí - jednotlivci 40 23 10
Deti a mládež 7 až 18 rokov 15 6 4
Deti do 7 rokov Bezplatne Bezplatne Bezplatnezdroje:  wikipedia, chorvatsko.cz,

 

­