­

krajinou10

EgeskovEgeskov je symbolom nielen v Dánsku, ale i celej Škandinávii. Na dvadsiatich hektároch plochy sa nachádza prítulné prostredie pre deti a dospelých, ktoré ponúka najzachovalejší Európsky vodný renesančný hrad, niekoľko tematických parkov a múzeí. Ak chcete celý areál prejsť a užiť si ho, vyhraďte si na to prinajmenšom jeden celý deň, aby ste všetko stihli.

Egeskov je taký stredoveký Disneyland, skutočne veľmi rozsiahly a preto som sa výnimočne rozhodol článok rozdeliť do dvoch častí, v prvej sa venujem hradu Egeskov, v druhej parku, záhradám a hlavne múzeám.
Egeskov je považovaný za najkrajší vodný hrad Európy. To zapríčinilo, že je stále v obkľúčení turistov. Aj v nie moc prítulnom októbrovom počasí som tu našiel veľké množstvo návštevníkov, našťastie v obrovskom areáli sa to množstvo stratilo. Veru človek počul rôzne jazyky, od nemčiny, cez maďarčinu po ruštinu . Napriek tomu by ste si nemali nechať zámok ujsť, doporučujem hlavne mimo sezóny.
Vnútri je zrejmé, že sa tu stále býva. Turisti smú len do niekoľkých málo izieb. Stará história rodiny je tu často v dokonalom kontraste s modernou dobou. Táto kultúrna a historická pamiatka je po Odense druhým najnavštevovanejším miestom ostrova Fin. Každoročne ju navštívi 200 tisíc návštevníkov.
Nachádza sa v jeho južnej časti, 20 km od Svendborg a z Odense sa k nemu dostanete veľmi jednoducho. Po diaľnici spájajúcej Odense a mesto Svendborg.  Asi v polovici cesty musíte odbočiť vpravo. Nebojte sa, po ceste sú všade upozornenia.
Súčasný pán panstva gróf Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille, ktorého predkovia tu žili po stáročia, je odborník v oblasti marketingu. Približne  150 zamestnancov v sezóne od konca apríla do začiatku októbra dbá na to, že nové myšlienky grófa budú realizované.

Egeskov Egeskov Egeskov Egeskov
Egeskov Egeskov Egeskov Egeskov
Egeskov Egeskov Egeskov Egeskov

Egeskov bol prvýkrát spomenutý v roku 1405. V tej dobe a ešte ďalších 130 rokov patril rodine Skinelovcov. Hrad do dnešnej podoby prestaval Frands Brockenhuus, prestavbu ukončil v roku 1554. Niekoľko rokov pred tým sa oženil s Anne Tinhuus, ktorá zdedila pôvodnú zástavbu od svojich rodičov.
V dôsledku občianskej vojny medzi dánskymi grófmi a všeobecných občianskych nepokojov a napokon občianskej vojny, ktorá zavádzala protestantskú reformáciu, väčšina dánskych šľachticov stavala svoje obydlia ako opevnené vodné hrady.
Egeskov je postavený na dubových pilotoch a nachádza v malom jazere s maximálnou hĺbkou 5m.
Podľa legendy sa musel vyrúbať celý dubový les, preto dostal názov Egeskov (Oak Forest).
Budova, ktorá vyzerá tak pokojne a idylicky pre dnešných návštevníkov, bola postavená na obranné účely a bola skutočným stredovekým hradom. Skladá z dvoch dlhých budov prepojených dvojitou stenou, čo umožňovalo obrancom opustiť jeden dom a pokračovať v boji v druhom dome. Dvojitá stena je viac ako jeden meter silná a obsahuje tajné schodisko a dvere. Obrancovia boli schopní zaútočiť na boky nepriateľa z dvoch okrúhlych rohových veží. Na stredoveké opevnenie patria aj delostrelecké postavenia, rôzne diery pre vriacu vodu a smolu a strieľne pre ručné zbrane.
Tehly, ktoré tvoria hrad sú príliš veľké stredovekého typu a volali sa "mníšske tehly". Kužeľové veže sú konštruované v rade oddelených panelov. Medzi budovami sa nachádza aj krytá studňa pre obrancov.
Pôvodne bol hrad úplne obkolesený vodou a prístup bol len po padacom moste.

Egeskov   Egeskov mapa Egeskov 


Za viac ako 400 rokov od prvej zmienky sa na hrade vystriedalo veľa starých šľachtických rodov. V roku 1784 Egeskov kúpil Henrik Bill, ktorého potomkovia vlastnia zámok do tejto doby. V roku 1883 Julius Ahlefeldt-Laurvig-Bille dal obnoviť a prestavať Egeskov švédskemu architektovi Zettervallovi, ktorý vežiam upravil strechy, obnovil štíty a postavil strážny dom.
Počas tohto obdobia, bolo hradne panstvo transformované na modelovú farmu "všetko v jednom" s vlastnými mliečnými výrobkami, vlastnou elektrárňou a železničnou traťou do Kværndrupu. To vytvorilo ekonomickú základňu pre veľkú, modernú farmu, ktorou je Egeskov v súčasnosti.
V hrade môžete vidieť masívnu železnú truhlu zo 16. storočia, akýsi nedobytný stredoveký trezor, pôvodne z hradu Hvedholm.
Poľovnícka izba na prízemí slúžila ako pracovný priestor pre grófa Gregers Ahlefeldt-Laurvig-Bille a obsahuje trofeje z britskej východnej Afriky a Konga.
V zámku sa nachádzajú početné olejomaľby, vrátane veľkej maľby vo veľkej sále na prvom poschodí, na ktorej je zobrazený admirál Niels Juel, ktorý porazil švédsku armádu v roku 1677.
V Rigborginej izbe sídli unikátny dom pre bábiky "Titania palác", ktorý Egeskov dostal na zapožičanie od LEGO fondu. Titania palác bol postavený otcom svojej dcéry, ktorá chcela domček pre malé víly, ktoré videla v záhrade. Otcovi, anglickému maliarovi a dôstojníkovi Sirovi Nevilovi Wilkinsonovi a jeho týmu írskych remeselníkov, trvali práce na stavbe 15 rokov.
V podkroví sa nachádza zaujímavá výstava starých hračiek uzavrených do plastových gúľ.
Niektoré fakty o hrade: Egeskov nehnuteľnosť má rozlohu 1131 ha, z toho zámok a park 20 ha. V hrade sa nachádza 66 miestností so 171 dverami a 200 oknami. Okna majú 2062 tabúľ. Na hrade je 6 kúpeľní. Toalety sú tiež prístupné návštevníkom.
Otváracia doba:
17/04/2014 - 04/21/2014 Pondelok, štvrtok - nedeľa od 10:00 do 17:00
26/04/2014 - 27/06/2014 pondelok - nedeľa od 10:00 do 17:00
28/06/2014 - 08/10/2014 pondelok - nedeľa od 10:00 do 19:00
07.09.2014 - 08.06.2014 streda od 10:00 do 23:00
08.11.2014 - 31/08/2014 pondelok - nedeľa od 10:00 do 18:00
01.09.2014 - 19/10/2014 pondelok - nedeľa od 10:00 do 17:00
Vstupné:
180,00 € - 210,00 DKK dospelí
95,00 EUR - 130,00 DKK deti 4 - 12 rokov
Adresa:
Egeskov Godskontor
Egeskov Gade 18
DK-5772 Kværndrup


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
zdroj: wikipedia, egeskov.dk,

­