­

krajinou10

skanzen v DánskuDen Fynske Landsby (anglicky: The Funen Village) je skanzen v Odense, v Dánsku, na ostrove Fyn.
Zahŕňa farmy a domy, ako vyzerali na ostrove Fyn od roku 1500 až po koniec 19. storočia.
Domy sú postavené z dreva a viac, alebo menej, omietnuté farebnými omietkami. Celkovo sa tu nachádza 25 budov a komplexov z oblasti ostrova Fyn.

Nájdete tu päť fariem, faru a vodný mlyn, hostinec, školu, požiarnu zbrojnicu, stodoly a veterný mlyn.
V obci sa tiež nachádza tehelňa z roku 1893.
Okrem budov sa v múzeu nachádzajú kvetinové záhrady, oplotené výbehy, dobytok a zvieratá, dedinský rybník a cestičky a chodníky - to všetko uprostred obrábaných polí.
Domčeky sú pekné a ľahko človek nadobudne dojem, že podobne sa bývalo aj u nás. Mám niekoľko našich skanzenov prejdených, takže možno prehľad mám, ale  môj prvý dojem sa zmenil po prehliadnutí interiérov. Sú hodne bohatšie, a to čo sa týka vybavenia ale i veľkosti priestoru na bývanie.
Hospodárske zvieratá boli pre život poľnohospodárov životne dôležité a bolo im dopriate veru dôstojné bývanie.
Zaujímavé sú aj línie týchto domčekov, keď hrubú drevenú stavbu kopíruje omietnutá časť a stavby vypadajú akoby sa mali každú chvíľu zrútiť. Už pri fotení som vedel že zvyslé línie sa mi budú v počítači ťažko vyrovnávať.
História
Prvé nápady pre vznik tohto skanzenu sú ešte z čias Hansa Christiana Andersena.
Plány Den Fynske Landsby boli navrhnuté už v roku 1919, ale až v roku 1942 sa začalo stavať v projekte zamestnanosti v priebehu druhej svetovej vojny. Až napokon v apríli 1946 múzeum bolo otvorené pre verejnosť v prítomnosti kráľa Christiana X.
Vo väčšine skanzenov severnej Európy, boli v prvej polovici 20.storočia postavené aj amfiteátre, s cieľom mať miesto pre zhromažďovanie na kultúrne podujatia - predovšetkým národného charakteru. V roku 1944 bol otvorený takýto amfiteáter pod šírym nebom aj v Den Fynske Landsby. V rokoch po druhej svetovej vojne sa tu schádzali tisíce ľudí z celého ostrova - tradícia, ktorá bola obnovená s veľkým úspechom v roku 1990.
Pri stavbe nového návštevníckeho centra v roku 2005 bol celý skanzen renovovaný a pribudla lepšia sociálna vybavenosť.
V posledných rokoch bola scéna amfiteátra využitá pre návštevy umelcov, ako sú Van Morrison, Bryan Ferry, a v roku 2011, Bob Dylan.

skanzen skanzen v Dánsku Skanzen v Dánsku skanzen v Dánsku skanzen v Dánsku
 skanzen v Dánsku  skanzen v Dánsku  skanzen v Dánsku  skanzen v Dánsku  skanzen v Dánsku

Živý skanzen
Obec sa skladá z viac než len z budov fariem a rodinných domov. Ľudia v tradičných krojoch a všadeprítomné domáce zvieratá ožívujú skanzen veľmi zaujímavou formou.
Tu sa môžete stretnúť s roľníkom,inde zas môžete sledovať mladé dievča pomáhajúce pani v kuchyni, alebo počujete zvuk kováčskeho kladiva vznášajúceho sa nad ulicou.
Vzácne plemená domácich zvierat sa pasú vo výbehoch a dodávajú svoj charakteristický zápach, ktorý spolu s vôňou variaceho sa piva vytvárajú tu správnu atmosféru dánskej dediny zo starých čias.
V letnom období tu prebieha veľké množstvo aktivít a podujatí týkajúcich sa deti i dospelých, mnohé z nich sú súčasťou pravidelnej údržby v skanzene.
V letnom období vás budú pri prehliadke skanzenu sprevádzať členovia Living History. Porozprávajú vám príbeh o tom, ako obyčajní ľudia žili na ostrove Fyn v 19. storočí a oživujú dedinskú atmosféru vykonávaním každodenných povinností v sedliackych kostýmoch.
Kravička sa dojí, pole sa orie a domáca priadza sa farbí. Ženy pečú chleba. A v tieni na lavičke pletie stará pani nejaký svetrík.
"Bolo to nádherné letné počasie v tejto krajine a zlatá kukurica, zelený ovos a stohy sena nahromadené na lúkach vyzerali nádherne. Bocian sa prechádzal na svojich dlhých červených nohách. Kukuričné polia a lúky boli obklopené rozsiahlymi lesmi, uprostred ktorých boli hlboké fjordy. Bolo naozaj nádherné túlať sa v tejto krajine. "
Škaredé káčatko" (1843), Hans Christian Andersen.
Hans Christian Andersen bol veľký dánsky spisovateľ 19. storočia, ktorý pochádzal z Odense. Popisy okolia a Fynských reálii použil vo svojich príbehoch a vo svojich pamätiach komplexne opísal Dánsko a svet v procese kolosálnych zmien počas storočia pary a prebiehajúcej industrializácie. Aj on sa zaslúžil o zachovanie umierajúcej minulosti a teda o vytvorenie tohto krásneho a stále živého skanzenu na ostrove Fyn.
fynske landsby map
Otváracia doba
  19. októbra až  27. marec - ZATVORENÉ
28. marca  až 29. júna  - utorok až nedeľa 10.00 - 17.00
30. júna až 16. augusta  - od pondelka do nedele, 10.00 - 18.00
17. augusta až  18. októbra - utorok až nedeľa 10.00 - 17.00
Ceny lístkov
Dospelí: 60 DKK až 85 DKK
Deti: (0 -17 rok) 0 DKK


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
zdroj: wikipedia, museum.odense.dk,

­