­

krajinou10

PomorieBulharsko sa nachádza v juhovýchodnej časti Európy na Balkánskom polostrove. Nekonečné možnosti zábavy pre deti i dospelých plus ubytovanie v hoteloch, ktoré tvoria najmodernejšie hotelovú sieť v Európe. A to všetko za nízke ceny, to je dovolenka v Bulharsku. Okrem dlhých piesočnatých pláží, kvalitného ubytovania a dobrých cien však Bulharská riviéra zaujme aj ďalšími lákadlami, pre slovenského turistu nemenej dôležitými pri výbere dovolenkovej destinácie.


Áno, hovoríme o jedle a pití. Bulharsko totiž ponúka vynikajúce víno ​​a dobré pivo, ale aj skvelé kulinárske zážitky. Rozhodujúcim faktorom, ktorý z Bulharska robí jeden z najvyhľadávanejších cieľov mora vyhľadávajúcich turistov, sú ale samozrejme nekonečne dlhé a pritom úžasne široké pláže so zlatým pieskom, toto všetko je dovolenka v Bulharsku.

 


Počet obyvateľov : 7 300 000; Rozloha: 110 993,6 km2; Hlavné mesto: Sofia
Bulharsko - jazyk: Úradným jazykom je bulharčina, ktorá sa však vplyvom susedných jazykov pomerne dosť vzdialila slovanskému typu. Dohodnúť so svetovými jazykmi býva ťažšie, uspejete najskôr s ruštinou.

Bulharsko - mena: Národná menou je bulharský lev (BGN), ktorý sa delí na 100 stotinek. Kurz  1EUR = 0,51BGN .

Bulharsko - ceny: Ceny sú v Bulharsku v priemere o 10% nižšie ako u nás, vo vnútrozemí sú ceny aj skoro polovičné. Platí však, že v hotelových komplexoch sú ceny služieb a tovaru vyššie než v turisticky menej vyhľadávaných miestach.

Bulharsko - platobné karty: Platobnými kartami je možné platiť prevažne vo veľkých hoteloch, požičovniach áut, čerpacích staniciach a väčšine reštaurácií a obchodov.
Primorsko
Bulharsko - požičovňa automobilov: Ak máte zvyk organizovať si svoj vlastný program, a s tým spojené výlety do okolia, je výhodné navštíviť požičovňu aut. V Bulharsku pôsobia miestne aj medzinárodné spoločnosti . U miestnych firiem je Vám auto zapožičané proti dokladom a sadzby sa pohybujú od 30 EUR /deň do 50 EUR /deň podľa typu auta. Požičovne áut sa nachádzajú vo všetkých väčších strediskách.

Bulharsko a pláže: Dovolenka pri Čierneho mora láka predovšetkým rodiny s deťmi. Prehriaty piesok je ideálny na stavanie hradov. Alebo prechádzky na boso, keď nepotrebujete ani sandále.
Pláže v bulharských strediskách sú bezplatné. Platí sa len za slnečníky a ležadlá. Prakticky na všetkých plážach je bohatá ponuka vodných športov, napr skútrov, windsurfingu, tobogánov, vodných bicyklov a pod - všetko za poplatok.
Komfort ubytovania sa zvyšuje, služby v hoteloch však pokrivkávajú.
zlate-piesky
Bulhari:
V náboženskom zložení obyvateľstva prevládajú pravoslávni. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, pri najrôznejších príležitostiach sa obdarúvajú kvetmi a aj medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie. Špecifikom v bulharskej komunikácii je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie hlavy na súhlas. Veľakrát sa Bulhari snažia prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a užívajú tieto gestá v opačnom význame, ako je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu. Pri ceste do Bulharska sa netreba obávať žiadnych zvláštnych rizík. V miestach väčšej koncentrácie ľudí je vhodná zvýšená opatrnosť voči vreckárom, toto opatrenie však samozrejme neplatí len pre Bulharsko. Tiež sa turistom neodporúča, vydávať sa samostatne na odľahlé miesta.

slnencne-pobrezie
Bulharsko, prírodné podmienky a kultúra:
Bulharsko je známe nielen svojím krásnym pobrežím s pozvoľna sa zvažujúcimi piesočnatými plážami, ktoré sú ideálnym piestom pre strávenie letnej dovolenky, ale aj horami, z ktorých je najvyššie pohorie Rila (Musala 2925 m), kde možno prežiť veľmi kvalitnú zimnú dovolenku.
Bulharsko nezaprie vplyvy mnohých rôznych kultúr na celú svoju krajinu. Medzi bulharskými pamiatkami nájdete grécke chrámy, rímske kúpele a byzantské pevnosti. Morské pobrežie je 378 km dlhé a je tvorené rozmanitými prírodnými útvarmi. Skladá sa z piesočnatých pláží, zalesnených strání a hôr, údolí riek i skalnatých zátok. Čierne more, ktoré brehy Bulharska omýva, je bulharským najväčším prírodným bohatstvom. Môže sa pýšiť čistotou a priezračnosťou až do hĺbky 20 metrov. Pláže klesajú pod morskú hladinu len veľmi pozvoľna, čo iste ocenia najmä rodiny s malými deťmi. V zime sa Čierne more pomerne často búri, v lete je ale pokojné. Jeho voda obsahuje málo soli, pretože sa do neho vlievajú veľké rieky Dunaj a Dneper a cez Bospor sa voda zo Stredozemného mora pomalšie mieša. Ešte pred 10 tis. rokmi bolo  Čierne more sladkovodným jazerom.

Varna
Medzi najčastejšie navštevovaná strediska letnej rekreácie patria Slnečné pobrežie, Zlaté piesky, Nessebar, Primorsko, Obzor, Carevo, Lozenec, Svätý Konštantín, Svätý Vlas, Kitten, Albena, Balčik, Pomorie, Varna atď.

Ako do Bulharska: Autom, vlakom, alebo lietadlo.
Cesta autom cez Maďarsko a Srbsko je asi najvhodnejšia, vyhnete sa tým nevyspytateľnému Rumunsku. Z Bratislavy do Nessebaru je to skoro 1400km a trvá 15-20 hodín. K nákladom za pohonné hmoty si musíte pripočítať mítné a poplatky za diaľnice v HU, SRB aj BG.
Cesta vlakom má svoje výhody, ale čas k ním nepatrí. Cesta sa môže natiahnúť až na 30 hodín a musíte rátať aj s prestupmi, hlavne na konci cesty.
Priame lety do Burgasu z Bratislavy sa priam ponúkajú. Cena spiatočnej letenky len niečo cez 200€ a dĺžka letu 1h.45min.  hovorí tiež za všetko.

Občan SR môže cestovať do Bulharska (EÚ) na základe platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu. Doklady by mali byť platné minimálne po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska.
Ako vidíte, návšteve Bulharska nič nebránič nebráni, takže si stačí počkať na výhodné zľavy, alebo last minute dovolenky a hurá na Slnečné pobrežie.

­