­

krajinou10

3Túžba po zaujímavom, nezvyčajnom až efektnom bokehu býva neraz bohužiaľ limitovaná hĺbkou vrecka. Teda tým, ako má človek hlboko do vrecka. Teda cenou, čo je človek ochotný za tento zázrak zaplatiť, aby som sa konečne presne vyjadril. Lacnejšia eventualita ako sa dostať ku kruhovému bokehu sa volá Lensbaby Twist 60.

Twist 60Túžba po zaujímavom, nezvyčajnom až efektnom bokehu býva neraz bohužiaľ limitovaná hĺbkou vrecka. Teda tým, ako má človek hlboko do vrecka. Teda cenou, čo je človek ochotný za tento zázrak zaplatiť, aby som sa konečne presne vyjadril. Lacnejšia eventualita ako sa dostať ku kruhovému bokehu sa volá Lensbaby Twist 60.

Ak sa niekto zaujíma o fotografovanie, určite mu nemohlo uniknúť meno rodáka zo slovenska Jozefa Maximiliána Petzvala.
Tento fyzik, matematik a vynálezca sa pokladá za zakladateľa modernej optiky. Jeho najznámejším príspevkom bol objektív, ktorý skonštruoval vďaka presným výpočtom v roku 1840, umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla. To v praxi znamenalo, že samotná expozícia fotografickej platne trvala menej ako minútu (predtým 5 až 30 minút, v závislosti od počasia - resp. svetelných podmienok, počas ktorých sa fotografovaný objekt nesmel pohnúť). Časom tých objektívov bolo samozrejme viac. Niektoré môžete vidieť v Múzeu Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej, založenom v roku 1964. Niektoré môžete stále kúpiť na Ebay v cenách od 600 dolárov podľa stavu.
Pred piatimi rokmi spoločnosť Lomography začala vyrábať tento objektív v mierne predizajnovanej podobe pre súčasné fotoaparáty. Cena od 500 dolárov.
A pridali sa ďalšie spoločnosti, na čele s Lensbaby.
A prečo zrazu taký záujem?
Pôvodný Petzvalov objektív sa okrem hore spomenutých vlastností vyznačuje aj ostrým stredom záberu, ale zároveň veľmi neostrými okrajmi. Proti tomu sa obvykle bojuje, tu je to ale jeden z prejavov objektívu, pretože nejde len o obyčajné rozmazanie, ale o rozmazanie do tvaru kruhu či akýchsi kružníc. Tento bokeh je taký efektný a ťažko softwarovo napodobiteľný, že predaj týchto objektívov zaznamenal boom, ktorý zároveň vysvetľuje ich vysokú cenu.
Twist 60 od Lensbaby je lacnejšou alternatívou k Lomography Petzval 58mm. Zlatý Twist 60 je vyrobený z kvalitného materiálu a aspoň farbou, keď nie tvarom, pripomína klasický Petzval. Zaostrenie je manuálne a irisová clona sa volí otáčaním, čo je pri objektívoch Lensbaby luxus, pretože zvyčajne sa mení ručným vkladaním clonových plieškov pomocou magnetu.
Pri maximálnej clone F2,5 sa získa najvyšší efekt kruhového bokehu. Objektív je špeciálne navrhnutý pre Fullframe senzory. Skúšal som ho na APSC Nikon D7000, ale snímač natoľko orezal efekt kruhového bokehu, že vlastne jeho použitie strácalo zmysel. Skúšal som použiť Twist 60 aj na MFT, teda Olympuse OM-D E-M10 Mark II, ale v tomto prípade sa nedalo vôbec zaostriť, tak blízko k čipu sa objektiv ocitol.
Objektív je súčasťou systému Optic Swap, takže k použitiu vôbec potrebuje držiak šošoviek série Composer.
Twist 60 je ideálny objektív pre fotografovanie portrétov zblízka, pretože kruhový bokeh má veľký vplyv na kompozíciu. Pri použití na stredné až veľké vzdialenosti je účinok menej efektný. Minimálna vzdialenosť zaostrenia 46 cm je ideálna na snímanie malých predmetov a portrétov zblízka. Optická kvalita šošovky je vynikajúca. Kontrast je vysoký a ostrosť v strede obrázka je dobrá. Smerom od stredu sa kresba stáva mäkšou a výraznejšie sa ukazuje vinetácia. Ostrenie na Nikone D610 nie je jednoduché, spoľahnúť sa na oko znamená veľa odpadu. Výborne pomáha zobrazovanie zaostrenia v hľadáčiku, tam je spoľahlivosť skoro 100%. Verím, že na mirrorless od Nikonu, či Canonu je toto ostrenie manuálnych objektívov cez hľadáčik poriešené lepšie, pretože u mirroles od Panasonicu, či Olmpusu tomu tak je. Ostriť na lupu, či na farebne zvýraznené hrany, je paráda.
Samostatná šošovka stojí 160€, spolu s držiakom 260€. Composer pre Nikon začína na cene 190€. Ak máte doma nejaký Composer, tak samozrejme ušetríte, pretože Twist 60 je kompatibilný so všetkými. Len pri Composeroch pozor. Musí byť zafixovaný v strede, teda ho v kĺbe nenatáčať, to pri Twiste nefunguje a časť v zábere je potom nepoužiteľne stmavená (viď galéria).
Ak teda túžite po takomto bokehu, cesta k nemu nie je lacná. Najmä ak nemáte Fullframe telo a ani Lensbaby Composer. V tejto dobe, keď sa koná mirrorless boom a ceny zánovných zrkadloviek v bazároch sú zlomkom ich pôvodnej ceny, nie je problém dostať sa k nejakému D610, D700, D800, alebo ich ekvivalentom od Canonu. Sú to prístroje, ktoré stále fotia dobre a ešte dlho budú. Composer sa tiež dá zohnať napríklad aj na Ebay, pretože, podľa mňa, je to dosť predražený produkt, ako vlastne všetko od Lensbaby.
Človek si aj tak musí uvedomiť či to za to stojí, pretože to nie je na každodenné fotenie a všetkého dobrého, aj kruhového efektu, sa dá prejesť.

­