­

krajinou10

e-vigneteV súčasnosti, každý kto cestuje cez Maďarsko po diaľniciach, potrebuje zaplatiť diaľničný poplatok.
Jedná  sa o tzv. virtuálne mýto a tento systém funguje len na území Maďarskej republiky.  Je síce možné zakúpiť si ho  na niektorých pumpách v Slovenskej republike, blízko hraníc s Maďarskom, na čo sa však nemusíte spoľahnúť.  Samozrejme  v Maďarsku sa predáva  na skoro každej pumpe, alebo na vybraných predajných miestach.
Ďalej je možné zaplatiť elektronicky, online a to telefonicky, pomocou sms, alebo cez internet. Doporučujeme nakupovať na vyskúšaných a obľúbených nemeckých stránkach v anglickom jazyku. Návod je na tejto stránke.

 

INFORMÁCIE o spoplatnených úsekoch - klikni na tento odkaz
MIESTA PREDAJA E-MATRICE (benz.pumpy a ďalšie miesta) - mapa dole pod článkom
DO CHORVÁTSKA CEZ MAĎARSKO - Výber trás a ďalšie informácie - klikni na tento odkaz

Tento článok je o možnosti zakúpiť si virtuálne mýto, alebo, ak chcete,  diaľničnú známku cez internet.  
DÔLEŽITÉ: 60 minút pred zakúpením e-známky nie je možné uložiť pokutu.
Vodič, ktorý vošiel na spoplatnený cestný úsek bez platného oprávnenia má 60 minút na to, aby si ho zakúpil. Uplatnením tohto nariadenia sa vyhnú pokute vodiči, ktorí vošli na spoplatnený úsek náhodou. Zároveň nariadenie umožňuje prispôsobiť plán cesty skutočným požiadavkám a nie vyhľadávaniu predajného miesta e-známky pred vjazdom na spoplatnený úsek. V zmysle tohto nariadenia začína platnosť oprávnenia prakticky 60 minút pred jeho zakúpením.
K pokutám, ktoré udeľujú maďarské orgány treba pripočítať 40€, poplatok pre slovenskú firmu, ktorá pokuty vymáha.
Rovnako doporučujem si potvrdenie o kúpe odložiť a to aj na veľmi dlhú dobu (2 roky). V komentároch pod článkom sú opísané problémy, keď aj po trištvrte roku sa ozve spoločnosť ktorá vymáha pokutu. Toto doporučenie platí zvlášť pri kúpe mýta na čerpacích staniciach v hotovosti. Pretože pri platbe cez internet máte faktúru stále naporúdzi.

Maďarské eVignette je možné zakúpiť  priamo na internetovej platforme maďarského prevádzkovateľa mýtneho na https://nemzetiutdij.hu/sk Na stránke už nie je nutné sa registrovať a stránku je možné čiastočne prepnúť do slovenčiny. Pred pladbou je ešte nutné doplniť na pravo email a adresu. V agličtine. Môžu nastať problémy pri kolónkach AREA. Tam je potrebné zadať názov ulice, potom vybrať STREET a potom číslo popisné k ulici. Hlásené su však problémy pri platbe kartou, platba neprejde. (jún 2024), treba vyskúšať.

***********************************

V súčasnosti sú k dispozícii ďalšie internetové stránky, my sme vyskúšali (6/2023) web https://e-autopalyamatrica.hu/sk/kosar.
Je v Slovenčine, bez nutnosti registrácie, funguje okamžite. Je jednoduchý. Má len jednu chybu, je cirka o 10-11,- € drahší , ako Tolltickets (mesačná známka v roku 2024).
Vyskúšaný (21.6.2024), a autorizovaný je aj web https://sk.autovignet.hu/. Rovnako jednoduchý a v SK jazyku. K mesačnej známke si započítal 5,60 servisný poplatok.

***********************************

(aktualizované 20.6.2024) Maďarské eVignette už nedoporučujeme zakúpiť u vyskúšaného nemeckého predajcu https://www.tolltickets.com
Doporučovali sme ho pôvodne kvôli podstatne nižším cenám. My sme tu nakupovali od roku 2012, bez problémov. V poslednej dobe však po zakúpení nepríde potvrdenie o prevedenom obchode a pri sťažnosti web odpovie, že sa do 7 dni vyjadrí (platba cez PAYPAL). Tento web  hodnotíme ako rizikový.
Nákup: Slovenčinu rozhranie nepodporuje. V ponuke sú zatiaľ len angličtina, nemčina a francúzština. Slovenčina, či čeština teda chýbajú. Web má nové rozhranie, je podstatne zjednodušený oproti minulosti, myslím, že návod nie je potrebný.
Pre nákup už NIE JE nutná registrácia, stačí zadať e-mail a prihlásiť sa ako hosť = or continue as a guest po kliknutí na ikonku človeka v pravom hornom rohu.
K dispozícii je teda angličtina,  ak niečo neviete, netreba panikáriť, k máme tu predsa http://translate.google.com/  a ak niečomu nerozumiete, okopírovať si text a v translatore si ho preložiť.
Potvrdenie je potrebné mať vytlačené pri sebe počas jazdy po Maďarských diaľniciach!!! (potvrdenia od iných predajcov môžu mať inú formu)
tolltickets 2018 07 01 voucher 2 Tieto odporúčania vznikli v dobrej vôli, že všetko funguje ako má a jeho autor nemôže zodpovedať za škody, ktoré by mohol spôsobiť chybný systém, či iné zlyhanie zo strany obchodníka, prípadne váš omyl pri vypĺňaní údajov, alebo pri platbe.

 

Upozornenie:
Pozor, toto potvrdenie je len taka posledná inštancia. V Maďarsku majú automatizovaný systém kamier(videokontrola), ktoré čítajú prechádzajúce ŠPZ, a hneď ho porovnávajú s databázou ŠPZ, ktoré majú poplatok zaplatený.
Pokiaľ po diaľnici prefrčí auto bez zaplateného mýta, spustí sa alarm u diaľničnej polície. Tí vedia teda ŠPZ vinníka i miesto kde sa nachádza. Nie je pre nich teda problém dotyčný automobil nájsť a neplatiča patrične skasírovať. Pokuty sú uvedené v Informáciach..... v prvom odkaze hore na tejto stránke. Poplatok treba zaplatiť vopred, už pred tým ako prejdete cez platený úsek. Spätne to nejde.
Ak vás ako neplatiča neprichytia priamo pri čine, môžete očakávať pokutu poštou. K pokutám, ktoré udeľujú maďarské orgány treba pripočítať 40€, poplatok pre slovenskú firmu, ktorá pokuty vymáha.

Rovnako doporučujem si potvrdenie  o kúpe odložiť a to aj na veľmi dlhú dobu (2 roky).  Známe sú problémy, keď aj po trištvrte roku sa ozve spoločnosť, ktorá vymáha pokutu. Toto doporučenie platí zvlášť pri kúpe mýta na čerpacích staniciach v hotovosti. Pretože pri platbe cez internet máte faktúru stále naporúdzi.

MIESTA PREDAJA E-MATRICE (benz.pumpy a ďalšie miesta)


Ďalšie články - servis pre Chorvátsko:
Cesta do Chorvátska
Ako si nájsť ubytovanie v Chorvátsku
Počasie v Chorvátsku
Príprava auta na dovolenku

­