­

krajinou10

betlehemSlovenský Betlehem je jedinečný a je asi najväčším dreveným pohyblivým Betlehemom na svete. Právom patrí medzi absolútne vrcholy ľudového rezbárstva. Je to obdivuhodné dielo majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc. Najviac navštevovaný je cez Vianočné sviatky, preto sme našu návštevu radšej posunuli na koniec novembra, kedy bolo toto miesto podstatne pokojnejšie.

·Betlehem sa nachádza v strede obce Rajecká Lesná, hneď vedľa kostola - Baziliky Narodenia Panny Márie. Na blízku je veľké parkovisko.
Majster Pekara sa po odchode do dôchodku v roku 1980 pustil do výroby diela, ktoré je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra.
Práce trvali dlhých pätnásť rokov.
Slávnostné verejné otvorenie tohto pozoruhodného diela sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola verejnosti sprístupnená prvá časť – oblasť Stredoslovenského kraja.
Oblasť Západoslovenského kraja bola inštalovaná v novembri 1996 a o rok neskôr doplnením Východoslovenského kraja sa dielo skompletizovalo.
Slovenský Betlehem zobrazuje narodenie Pána Ježiša v Betleheme, toto je stredobodom celého Betlehema, aby sa jeho názvu urobilo zadosť, ale hlavným námetom je život, história a reálie Slovenska. Pretože myšlienkou Jozefa Pekaru bolo včleniť do biblického prostredia obrazy zo života slovenského ľudu.
Každý návštevník zo Slovenska tu nájde kus zo svojho domova, jeho históriu a tradície.
Dielo zobrazuje práce a remeslá, ktorými sa voľakedy slovenský ľud zaoberal, jeho národné kroje, zvyky a spôsob života.
Postavy sa pohybujú, pracujú, zabávajú.
Slovenský Betlehem je učebnicou dejepisu i zemepisu, zrkadlom umu a umenia rezbárskych tradícií v Rajeckej doline.
Dýcha z neho optimizmus, radosť z práce i zo života, všedný i sviatočný deň prostého človeka.
Dielo je dlhé 8,5 m, široké 2,5 m a vysoké 3 m. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica aj pohybuje.

betlehem betlehem betlehem betlehem
betlehem betlehem betlehem betlehem

Prvý, kto prišiel s myšlienkou vytvoriť Slovenský Betlehem ako stálu súčasť pútnického miesta Rajecká Lesná, bol kňaz Vojtech Valent, ktorého podporil bývalý správca farnosti Alexander Klabnik.
O realizáciu a výstavbu budovy a inštalácie Slovenského Betlehema do nej sa zaslúžil súčasný správca farnosti Pavol Šadlák.
Súčasťou budovy Slovenského Betlehemu je aj Galéria na prvom poschodí, kde sú vystavené drevorezby významných rajeckých rezbárov, ako Brieštenský, Veselý, Bača a z vtáčej perspektívy sa dá obdivovať samotný Betlehem.
Budovu Betlehema projektoval ing. Stanislav Machovčák zo Staškova. Stavebné práce sa realizovali vďaka pomoci obyvateľov celej obce, ale i okolia. V súčasnosti je Slovenský Betlehem z poverenia Biskupského úradu v Nitre cirkevným majetkom, ktorý spravuje tunajší Farský úrad.
Návštevné hodiny (otvorené celoročne)
Pondelok.................... Zatvorené
Utorok až sobota........ 9.00 h - 11.30 h 13.00 h - 17.30 h
Nedeľa........................9.30 h - 10.30 h 13.00 h - 16.00 h

·

zdroje:frivald.host.sk, rajeckalesna.org, wikipedia

­