­

krajinou10

RozhľadnaAlebo aj : Čo starého v Terchovej. Vyberte sa do asi najslávnejšej slovenskej dediny, kde môžete nielen obdivovať krásy prírody, ale aj  pocítiť ducha dávnej legendy, alebo ochutnať nejakú z miestnych špecialít.

ROZHĽADŇA  "TERCHOVSKÉ SRDCE"
Ak prechádzate, v poslednom roku, cez Terchovú, nemohli ste si nevšimnúť, že nad obcou Terchová pribudla  nová dominanta. Je ňou 30 metrov vysoká rozhľadňa s názvom Terchovské srdce.
Podľa autora Alojza Muchu, ľudového umelca zTerchovej, má  táto originálna konštrukcia, pripomínať šibenicu, na ktoré bol vo filmovej adaptácii na tomto vrchu obesený za rebro Juraj Jánošík.  A prečo sa rozhľadňa volá Terchovské srdce? Inšpiráciou pre autora bola terchovská pieseň s veršami: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí...“.
Rozhľadňa je dobre viditeľná pri príchode do Terchovej v smere zo Žiliny. Hore na rozhľadňu  sa z Terchovej dostanete po spevnenej a v závere po šotolinovej ceste. Pri ceste od Žiliny odbočíte po vjazde do obce pri supermarkete Lidl doľava smer Šípková a asi po 100 metroch sa za hasičskou zbrojnicou (kúsok pred penziónom Pod Oblazom) dáte opäť vľavo cez mostík nad potokom. Zaparkovať môžete niekde pri mostíku, ale je tu málo miesta, tak možno radšej pri Lidli.

Rozhľadňa Poslený, šmykľavý úsek chodníka Rozhľadňa Rozhľadňa Rozhľadňa

Najprv pokračujeme po modrej značke, ktorá ale vedie až na vrch Mravečník (993 m) v Kysuckej vrchovine. Pri prvej z chát opustíme modrú značku a vydáme sa do prava po  stúpajúcej lesnej ceste, ktorá je lemovaná informačnými panelmi náučného chodníka.  Chodník nás privedie až na vrchol Oblazu, k rozhľadni.  Inak na  tabuliach náučného chodníka si prečítate zaujímavé informácie o Malej Fatre.
Prístup k veži po chodníku zvládnu bez problémov všetky vekové kategórie, či už pomalším alebo rýchlejším tempom. Len horný úsek chodníka na zákrute je pomerne strmý a vyžaduje väčšiu pozornosť (na kamienkoch sa šmýka najmä smerom dole).
Na vežu  vystupujeme po schodisku, ktorého šírka umožňuje vystupovať jednému človeku hore a zostupovať druhému dolu. Teda ak sa stretnú, vedia popri sebe prejsť. Je potrebné byť opatrný. Pri postupe hore či nadol sa môžeme držať zábradlia.  Schody a podlahy sú totiž priehľadné kovové rošty, a teda pri výstupe vidíte celý priestor a konštrukciu pod sebou, čo nemusí byť každému príjemné. Na rozhľadni sú  tri terasy.
Vo výhľade naokolo nám nič nebráni, vrcholce stromov sa končia nižšie. Z terás tak môžeme obdivovať najmä samotnú Terchovú. Za pekného počasia sa otvárajú fantastické výhľady na Malú Fatru s Malým i Veľkým Rozsutcom, blízke Boboty a Sokolie a Poludňový grúň na hlavnom hrebeni.
Rozhľadňa je dobrým tipom na nedeľnú vychádzku, či vhodnou zastávkou aj pre mamičky s deťmi, či pre starších ľudí. Miesta okolo rozhľadne je dosť takže verím, že tu pribudne ďalšia občianská vybavenosť, ľudí s dobrými nápadmi je v Terchovej dostatok.
MÚZEUM V  TERCHOVEJ : STÁLA EXPOZÍCIA JÁNOŠÍK A TERCHOVÁ
Asi už som pamätník, ale pamätám si ešte tú prvú expozíciu z roku 1963, otvorenú pri príležitosti 250. výročia popravy Juraja Jánošíka  v priestoroch starej školy v Terchovej. Zo školského výletu v sedemdesiatich rokoch mi utkvel v pamäti stiesnený priestor a Jánošíkov dukát, ktorý mi zanedlho zhrdzavel.

expozícia  expozícia 

Stará škola teda už nebola dôstojným domovom múzea. V osemdesiatych rokoch stavala obec svoj nový Obecný dom a to bola príležitosť pre vznik nových reprezentatívnejších priestorov. Boli otvorené pre verejnosť v roku 1986.
Ďalšej obnovy a modernizácie sa expozícia dočkala až nedávno -  v roku 2008.  Práve obci Terchová a Jurovi Jánošíkovi, ktorý si získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev, je venovaná Expozícia Považského múzea v Žiline pod názvom Jánošík a Terchová, jej jadrom je však práve Juraj Jánošík ako historická osobnosť i legenda .
Okolo postavy Jánošíka je stále množstvo legiend a mýtov. Tvrdí sa, že bohatým bral a chudobným dával. Ľud si vytvoril hrdinskú legendu a rád jej uveril.
A legendy ďalej žijú s postavami, ku ktorým sú vymyslené a po 300 rokoch je to všetko len  rozprávka.
Vtedy, v časoch Jánošíka, to však žiadna rozprávka nebola.
Jánošíka mučili a dodnes zachovalý v koži viazaný kongregační protokol popisuje, že : Jánošík bude pre výstrahu zavesený na hák za rebro. Mal len 25 rokov. Návštevník sa v múzeu zoznámi s historickými faktami z jeho  krátkeho života, zbojníckej kariéry a konca na popravisku.
Exponátmi múzea sú aj národopisné reálie z Terchovej a blízkeho okolia. Zmenšeniny domov, izby v skutočných rozmeroch akoby filmové kulisy, dobové dokumenty ale i dereš a valašky. Špecifický folkór Terchovej, ktorý presiahol  svoj región a stal sa známy nielen folklórnym festivalom  -Janošíkovými dňami, je tu  zastúpený krojmi, nahrávkami, fotografiami a hudobnými nástrojmi.
Vzácnosťou medzi exponátmi je veľká olejomaľba zbojníckeho kapitána Ľudovíta Fullu z roku 1955
.
Nie je zabudnutý ani ďalší slávny Terchovský rodák,  Adam František Kollár (1718-1783), ktorý bol spisovateľom, právnym historikom a knihovníkom. Pre múdrosť a osvietenosť ho prezývali „slovenským Sokratom“.
Súčasťou expozície je aj malá premietacia sála, kde je predstavovaný Jánošík aj úryvkami filmov, napríklad Kubalovým Zbojníkom Jurkom, čo nám pripomenulo, že dnešné deti tento prvý slovenský animovaný film ani nepoznajú. To musíme doma napraviť.
Otváracie hodiny
od 1. 9. do 31. 5.:

utorok – štvrtok: 9.00 – 15.30
piatok – nedeľa: 9.00 – 16.00
od 1. 6. do 30. 8.:
utorok – nedeľa: 9.00 – 17.00
Vstupné
základné:
 2 €
LANOVÝ PARK A DINO PARK TERCHOVÁ
Ďalšiou vyhľadávanou atrakciou v Terchovej je tento lanový park rozšírený o dinosaury, ktoré sú pre deti také atraktívne.
Výhodou tohto parku, že je tu nielen dráha so slušnou obtiažnosťou pre dospelých, ale aj dráha pre deti a zabavia sa na zemi i tí najmenší.
Park nájdete na Vŕškoch, na stráni nad Terchovou asi 400 metrov  od parkoviska pod plechovou sochou Jánošíka smerom na Zázrivú.

Detská dráha Detská dráha Vyliahnuté predátory Dráha pre dospelých Detská lanovka

V Dino Adventure parku teda očakávajte obrie modely pravekých dinosaurov spolu s rôznými detskými lezeckými prekážkami. Na náučnom chodníku sa deti dozvedia zaujímavé informácie o vystavených dinosauroch. Pri preliezaní prekážok si overia svoju šikovnosť a zručnosť. Park sa nachádza v príťažlivom prostredí borovicového lesa a už len pobyt v tomto prostredí je príjemným zážitkom. Hlavnými atrakciami sú však detská lanová dráha pre tých najmenších do 140 cm a lanová dráha pre deti a dospelých nad 140 cm. Lanový park je jediný v pohorí Malá Fatra. Ponúka 40 minútový adrenalínový zážitok 3 - 7 metrov nad zemou a je zaručenou zábavou pre celú rodinu.
Otváracie hodiny
 MÁJ   víkendy a sviatky: 10:00-18:00
JÚL-AUGUST    otvorené denne 10:00-18:00
SEPTEMBER-OKTÓBER     víkendy a sviatky: 10:00-18:00
Vstupné
Lanový park (osoby nad 150 cm)     8€
Vstup do detského areálu     4€  za osobu nad 3 roky
SOCHA JURAJA JÁNOŠÍKA
V Terchovej na stráni nad obcou vedľa  cesty do Vrátnej doliny postavili Terchovčania sochu Jurajovi Jánošíkovy. Socha  je vyhotovená z ušľachtilého oceľového plechu v nadživotnej veľkosti a meria 7 a pol metra. Socha bola odhalená pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia v roku 1988. Jej autorom je kontroverzný akademický sochár Ján Kulich.

Návršie so sochou Socha Juraja Jánošíka Socha Juraja Jánošíka

Možno neviete, ale socha mala byť pôvodne oveľa vyššia  -  vysoká až 30 metrov. Zvárači pod Kulichovým vedením ju dokonca začali vyrábať, vyrobili hlavu. Z rôznych príčin ju však napokon nedokončili (ochranári nepovolili stavbu takejto sochy vo Vrátnej).
TURISTICKÉ VÝLETY
Byť v Terchovej a neurobiť si nejakú túru po Malej Fatre, to hádam ani neprichádza do úvahy. A rovnako neprichádza do úvahy stihnúť toto všetko za jeden deň.  Takže odporúčame vám ubytovanie v rôznych dreveničkách, penziónoch alebo v apartmánoch Skalka v Terchovej.
Výber z výletov na našom webe:
Veľký Fatranský Kriváň
Veľký Rozsutec
Jánošíkové dieryzdroje: www.terchova.sk, www.pmza.sk, www.dinoadventure.sk, terchova-info.sk

­