­

krajinou10

Dnes má meniny : Soňa Zajtra : Miroslav Pozajtra : Vieroslava

cvo

Vranské jezeroVranské jazero lákalo vždy predovšetkým rybárov, ale v posledných rokoch boli vybudované pešie a cyklistické chodníky okolo Vranského jazera, ktoré umožňujú si užiť tento prírodný park doslova každému, kto má záujem. Na severe jazera je Ornitologická rezervácia a na juhu sa dá požičať kajak, alebo bicykel.

 

Cestou po jadranskej magistrále smerom na juh sa asi v polovici cesty medzi dvoma historickými mestami Zadar a Šibenik, prechádzate akoby po moste, na jednej i druhej strane cesty sú veľké vodné plochy a len po chvíľke porovnávania si všimnete dva rovnako krásne a zároveň veľmi odlišné odtiene modrej. Na jednej pravo uvidíte členité jadranské pobrežie a teda Jadran a na druhej strane najväčšie prírodné jazero v Chorvátsku.
Vranské jazero a jeho okolie boli kvôli svojim zriedkavým prírodným biotopom, sladkovodným prameňom a biodiverzite vyhlásené za Prírodný park v roku 1999. Územie parku sa nachádza medzi Pirovac a Pakoštane. Rozkladá sa na 57 km², z čoho je 30,02 km² plocha samotnej hladiny jazera, ktorá sa tiahne severozápadne až juhovýchodne, rovnobežne s morským pobrežím, od ktorého je v niektorých miestach vzdialená menej ako kilometer.
Dominantou parku je jeho osobitná Ornitologická rezervácia, ktorá vznikla v roku 1983 kvôli dobre zachovanému obrovskému trstinatému biotopu v severozápadnej časti jazera, jeho obrovskej biodiverzite a mimoriadnej vedeckej a ekologickej hodnote. Táto rezervácia bola zaradená do zoznamu dôležitých vtáčích území v Európe. Poskytuje útočisko mnohým druhom rastlín a živočíchov a ponúka im všetko potrebné pre život. Vranské jazero je horúcim miestom s 256 zaznamenanými druhmi vtákov, z ktorých 102 hniezdi v oblasti parku. Pre niektoré z týchto vtákov je Vranské jazero jedinou hniezdnou oblasťou v celej stredomorskej časti Chorvátska.
Oblasť parku je tiež dôležitým miestom odpočinku a kŕmenia pre celý rad ohrozených európskych druhov. Na zimu prichádza viac ako 100 000 vodných vtákov. Ryby sú tiež dôležitou súčasťou jazera. Najväčšie jazero v Chorvátsku (okrem dolnej časti rieky Neretvy) je jediný veľký močiar v stredomorskej časti Chorvátska.
Pre návštevníkov je vybudovaný náučný chodník na koloch, v jeho blízkosti sú pozorovateľne a pre turistov sú pripravené informačné tabule. Všetko je celkom pekné a vkusné. A ak si tu nezoberiete malé deti, ktoré sa dlhšom sedení v aute potrebujú vybúriť, môžete tu pozorovať a fotiť si od rána do večera.
Zopár čísel: Je 13,6km dlhé a 1,4 až 3,4km široké. Hĺbka sa líši od 2 do 6 m, maximom je 8 metrov. Smerom na severozápad je oddelené od Jadranského mora iba 800 až 2500 metrov širokým vápencovým chrbtom, ktorého najvyšší bod je 113 m nad morom. Hladina jazera je len 10 cm nad úrovňou mora, dno je tak logicky pod jeho úrovňou.
Pred 12 rokmi sa dokončila časť cyklistických trás a to bol hlavný dôvod nárastu záujmu o túto oblasť, pretože z dobre známych dôvodov, Dalmátske pobrežie nemá prebytok jednoduchších cyklotrás a tu zrazu vznikli takých desiatky kilometrov. Cyklotrasy v okolí Vranského jazera  majú momentálne 38 km asfaltových povrchov a ostatné cesty majú viac ako 50 kilometrov.
Pokiaľ sa na trasu vydávate v starobylom sídle Vrane, kde sa nachádza benediktínsky kláštor z 9. storočia, vedie potom trasa cez Majdan a ďalej okolo jazera smerom na juh. Táto prvá časť je najkrajšia, ale aj najťažšia časť trasy. Uistite sa, že máte dosť vody so sebou, pretože ďalšie miesto pre doplnenie zásob je až predajňa suvenírov  Prosika vzdialená asi 20 kilometrov. Cesta je tu dosť široká a používajú ju aj miestni pre svoje autá, ale premávka je slabá. Nezabudnite navštíviť vyhliadkové miesto Kamenjak, ktoré sa nachádza priamo nad stredom jazera. Poskytuje nádherný výhľad na celý prírodný park Vranské jazero, ostrovy Kornati, Pakoštane, Murter, Pašman…
Keď sa dostanete k prístavu Prosika, môžete si tu odpočinúť v tieni, získať ďalšie informácie a všimnúť si kanál, ktorý spája jazero s morom. Práce na kanáli sa začali roku  1752, aby umožnil získať späť zaplavené polia pri dedine Vrana. Po 18 rokoch kopania hladina Vranského jazera klesla o tri metre a vodná vlna, ktorá sa vytvorila, skončila až pri Betine na ostrove Murter.
Ak chcete tu si môžete aj prenajať kajak na hodinu alebo celý deň. Je tu aj požičovňa bicyklov.
Môžete sa potom vrátiť späť cestou, ktorá vedie rovno cez staré háje olivovníkov. Posledná časť trasy totiž vedie cez Modrave.
Modrave, oblasť na krasovom ústí medzi jazerom Vrana a morom, bola pôvodne skultúrnená na pestovanie viniča. Kameň odstránený zo zeme sa používal na stavbu kamenných múrov (suchozidi), pozemky  oddeľovali a slúžili ako chodníky, ak boli dostatočne široké. Po zničení viníc škodcami na konci 19. storočia  poľnohospodári z Murteru a Betiny vysadili za 50 rokov okolo 180 000 olív na ploche 12 km², a tieto olivy vyprodukovali 60 ton drahocenného oleja za rok. V roku 1956 spôsobila silná zima vymrznutie vyše 90% tohto veľkolepého olivového hája. V súčasnosti sa pomaly obnovuje.
Cyklotrasa ďalej pokračuje do Drage a do autokempingu Crkvine. Táto časť trasy je ľahká a tu sa môžete stretnúť s množstvom rybárov na malých plážach na západnej strane jazera.

Ceny:
vstup do parku, dospelý - 20 KN / deň
kajak - 35 KN / hod., 120 KN / deň
bicykel - 20 KN / hod., 100 KN / deň
rybolov - 70 KN / deň



Nájdi si cestu
    Show the options
štart :
 alebo 
Cieľ      :
 alebo 


zdroje: wikipedia, chorvátsko.cz

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­