­

krajinou10

Dnes má meniny : Soňa Zajtra : Miroslav Pozajtra : Vieroslava

cvo

TucepiObľúbené letovisko Tučepi (1760 obyvateľov) na Makarskej riviére leží 2 km juhovýchodne od mesta Makarska. Rozkladá sa pri magistrále a medzi magistrálou a pobrežím. Tučepi vyniká mimoriadne bohatou vegetáciou. Je známa svojou dlhou plážou v širokej zátoke (drobné kamienky a piesok), ťahajúcou sa 4km až k susednej Podgore, spoločne s promenádou.

Pláž v Tučepi je obklopená borovicovým porastom. Je z drobných kamienkov a hrubého piesku s pozvoľným vstupom do mora.
Veľmi blahodarne tu pri pobyte pôsobí tesná blízkosť Biokova a jeho horského podnebia.
Malebná je aj poloha letoviska pod mohutnou hradbou pohoria Biokovo.
Tučepi ponúkajú ubytovanie: 2000 hotelových lôžok a 4000 lôžok v apartmánoch, desať reštaurácii a konób a ďalšie hotelové a stravovacie objekty s širokou ponukou tradičných jedál a nápojov.
V prístavisku, chránenom dlhou prístavnou hrádzou, môžu kotviť lode s ponorom do 4 m a dĺžky 15 m . Tučepi Marina je dobre chránená pred  vetrami. Ponúka 70 miest k nakládke a vykládke, vodné a elektrické prípojky, telefónne aj satelitné pripojenie a spúšťaciu rampu. Hĺbka mora dosahuje 10 m.
Z prístavu sa, samozrejme, organizujú celodenné výletné plavby na ostrovy Brač a Hvar alebo po pobreží.
Zábava a kultúrne programy sú ponúkané celé léto v podobe "letných večerov Tučepi" začínajú Festivalom svätého Antona 13. júna (Sv. Anton z Padovy je patrónom farnosti).

Tucepi Tucepi Tucepi Tucepi
Tucepi Tucepi Tucepi Tucepi


gallery icon
História:
Územie bolo osídlené už v Ilýrskych dobách, o čom svedčí jedna z hypotéz, že pôvod a význam miestneho mena Tučepi pochádza z albánskeho jazyka na základe zachovaných starovekých Ilýrskych prvkov a znamenalo by "dedina pri prameni."
Aj v ranom stredoveku tu bolo rušno, vtedy vznikol rannokresťanský kostol z 5. alebo 6. storočia. Okolo neho sú stredoveké náhrobky.
Na východnom okraji obce, na južnom svahu vrchu Sutvid, sú pozostatky chorvátskeho stredovekého kostola.
Na začiatku dvadsiateho storočia boli na tomto mieste objavené nápisy stély, náhrobky, hroby a rímske mince z obdobia Antiky - z 1. až 4. storočia.
Vysoko pod Biokovom sa nachádzajú pozostatky základov kostola svätého Martina s pohrebiskom na mieste zvanom Grebišće (Grebište), na severozápade vrchu Sutvid. Ako ukazujú základy, budova má východo-západnú orientáciu, je dláždená kamennými dlaždicami z miestneho kameňa. Apsida je obdĺžniková z vonkajšej strany a polkruhová zvnútra, čo zodpovedá štýlu jedenásteho a dvanásteho storočia kostolov v Dalmácii.
Počas neskorého stredoveku túto oblasť ovládali bosniansky vládcovia , o čom svedčí Charta Kreševo, ktorú vydal 12.8.1434 Juraj Vojsalic. V tejto charte obec Tučepi bola prvýkrát spomenutá. 
V 15. a 17. storočí bola oblasť ovládaná Turkami, ale neskôr, počas tlaku Benátskej republiky, v priebehu 18. storočia, vzhľadom k špecifickej polohe na hranici s Osmanskou ríšou, boli miestni obyvatelia prinútení sa zúčastniť v benátsko-tureckom konflikte. Z tohto obdobia v širšom okolí osady Gornji Tučepi prežilo niekoľko opevnení a opevnených domov - veží, ktoré slúžili ako obrana proti tureckým útokom.
V týchto ťažkých časoch sa obyvateľom Tučepi podarilo vybudovať kostol svätej Kataríny (v roku 1541), ktorý leží nad dedinkou Šarić.
V pobrežnej časti obce sa nachádzajú tri barokové vidiecke domy z osemnásteho storočia, postavené členmi bohatých šľachtických rodín Grubišić, Ivanisevic a Kacic. Najpôsobivejší je vidiecky dom, ktorý patril rodine Grubišić, ten bol dnes premenený na l hotel "Kaštelet." Rodina Grubisic postavila tiež kostol svätého Michaela v obci Podpeć.
Don Klemento Grubišić (don, titul kňaza v Dalmácii a Taliansku z latinského Dominus), prominentný intelektuál, bol tiež zmienený v detailoch cestopisu Cesty po Dalmácii od benátského spisovateľa Alberta Fortisa. Niektoré historické fakty spolu s trochou fantázie môžu podporiť tvrdenie, že don Klemento Grubišić - silná osobnosť, univerzálna myseľ, vítajúci svojich priateľov na svojom vidieckom sídle, mohol položiť základy pre moderné letovisko na pobreží.
Do zemetrasenia v roku 1962. a výstavby Jadranskej magistrály väčšina obyvateľstva žila v horských dedinkách Podpeć, Čovići, Srida sela, Šimići a Podstup na úrodných svahoch Biokova zaoberajúce sa poľnohospodárstvom a hlavne výrobou olivového oleja a vína. Po zemetrasení sa začal rozvíjať cestovný ruch aj vďaka krásnym kamienkovým plážam.
Mapa Tučepi:
Mapa Tucepi


Nájdi si cestu
    Show the options
štart :
 alebo 
Cieľ      :
 alebo 

zdroje: chorvatske.cz, tucepi.hr, tucepi.com, tucepi.net

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­