­

krajinou10

Dnes má meniny : Miroslav Zajtra : Vieroslava Pozajtra : Benjamín

cvo

P2430269FHDRoški slap je menej známa časť národného parku Krka. Omnoho známejší je Skradinski buk a celá sústava vodopádov, kanálov a kaskád okolo neho. Pritom aj tu sa dá príjemne stráviť deň v krásnej prírode, previezť sa loďou, navštíviť starý kláštor, alebo uskutočniť namáhavý výstup a schladiť sa v jaskyni. Ak sa teda rozhodnete navštíviť Roški Slap, rezervujte si radšej celý deň a hneď zo vstupenkou do parku si zakúpte aj výlet loďou (ceny pod článkom).

Roški Slap (Roški Waterfall) je šiesty vodopád na rieke Krka. Úzky kaňon so strmými skalami až do výšky 200 metrov sa rozširuje ako lievik na 450 metrov široké údolie. Travertínová bariéra je dlhá 650 metrov s celkovým poklesom 25,5 m. Obdivovať môžete série malých kaskád ľudovo nazvaných Ogrlice - Náhrdelníky a veľký vodopád vysoký 15 metrov, ktorým vody Krky padajú v tvare vejára do jazera Visovac. Roški Slap je bohatý na travertínové formy, ako sú jaskyne, brady, prahy, bariéry, šišky. Kužele tvoria základ vodopádu a predstavujú jeho najvýraznejší znak. Celý okruh sa dá prejsť pomalou chôdzou do pol hodiny. 
Skupinka starých mlynov je malým vodným svetom plným prekvapení. Kde inde zažijete vodopád priamo v reštaurácii, ochutnávate domáce produkty a nohy si chladíte vo vode, ktorá tečie cez celú terasu až napokon vteká do mlynu, kde roztáča mlynský kameň, odtiaľ pokračuje kanálom popod mostík cez malú tôňu a napokon vteká do jazera, na mieste kde môžete do vody aj skočiť a zaplávať si.
roski slapÚdolie je zarastené bujnou kaňonovitou vegetáciou. V staroveku sa v okolí usadili Rímski vojenskí veteráni, takže to vypadá, že olivy, ktoré sa tu nachádzajú, boli pôvodne kultivované. Dlhé obdobie bol tento priestor vďaka svojmu miernemu podnebiu vnímaný ako najsevernejší bod pre úspešné pestovanie olív. V posledných desaťročiach sa olivy pestujú aj severnejšie, pravdepodobne v dôsledku zmeny klímy. Je tu 121 druhov vtákov, z toho 58 druhov je zahrnutých v Červenej knihe ohrozených druhov, žijúcich vo vodných a bažinových biotopoch a na svahoch kaňonu.
Kvôli priaznivým klimatickým podmienkam, to bolo vždy miesto trvalého osídlenia: prítomnosť človeka siaha do prehistorických čias.
Ozidana pečina (Obmurovaná jaskyňa), lokalita, ktorou prechádza náučný peší chodník Stinice - Roški Slap - Ozidana pečina (8km), je toho svedkom. Archeologické výskumy v jaskyni trvali niekoľko rokov a potvrdili prítomnosť nositeľov všetkých neolitických kultúr sídliacich v priestore Jadranského pásma. Človek bol v jaskyni nepretržite prítomný počas celého obdobia od 5000 do 1500 rokov pred n.l. V jaskyni je  archeologická prezentácia a príjemný chládok. Do jaskyne vedú dve cesty. Po 94 schodoch z parkoviska nad jaskyňou, alebo priamo z údolia po 517!!! schodoch. V tridsiatkových horúčavách to nie je práve zdraviu prospešný spôsob oddychu, tak hlavne opatrne. Celé schodisko je drevené a povedali by sme, že je odvážnym stavebným počinom. Je z neho krásny výhľad na celé údolie a na tejto trase sa nachádza aj bočná vetva, ktorá vedie na krásnu vyhliadku.
Ak si priplatíte cestu loďou po hornom toku rieky Krky, čaká vás plavba krásnym kaňonom, polhodinová návšteva kláštora Krka a uvidíte aj dve pevnosti  - zvyšky starých opevnení Trošenj a Nečven, čo trvá 2 a pol hodiny.
V zátoke na rieke Krke sa nachádza Kláštor Krka, duchovné centrum pravoslávnej viery v Dalmácii. Bol vybudovaný na základoch starého eremitského kláštora, ktorý sa v písaných dokumentoch prvýkrát spomína v roku 1345. Nachádza sa tu kostol postavený v byzantskom slohu. Veža je postavená v románskom. Pod kostolom sú aj pre návštevníkov prístupné starorímske katakomby. Kláštorná klenotnica uchováva početné ikony a umelecko-remeselnícke predmety ako aj vzácne knihy a rukopisy. Kláštor nesie meno sv. Archanjela, ktorému bol zasvätený. Obdivujeme krásne ikony v kostole, štvorcový dvor so stĺporadím a laubňami poskytujúci chládok a uprostred nádvoria je nečakaná fontánka. Obrovská skala obrastená machom. Kláštor má aj krásnu záhradu a ovocný sad. 
Úsek rieky sa na tomto mieste rozširuje a oplýva  mnohými rastlinnými a živočíšnymi druhmi  vďaka vode, ktorá znamená život, a vďaka pokoju, o ktorý sa postarala neprístupná poloha. Brehy rieky sú tu strmé a vysoké. Medzi nimi leží mokraď. Popri obojživelníkoch a vtákoch sa tu hojne vyskytujú na močaristých lúkach a v okolitých rybníkoch, zatiaľ čo húštiny a skalnaté biotopy sú domovom hadov a plazov.
 Podľa národných povestí založila kláštor Jelena Šubić, vdova po chorvátskeho kniežati Mladenovi II. a sestra srbského cára Dugana. V roku 1615 tu Metropolita Theodor založil seminár, čo bola prvá škola srbskej pravoslávnej cirkvi. Turecké vojská viac krát kláštor vylúpili až napokon v polovici 17. storočia boli mnísi nútení utiecť natrvalo a nájsť útočisko v Zadare , kde im pápež Innocent X. v roku 1655 daroval dva kostoly.
Ku kláštoru sa dá dostať aj po súši, nachádza sa 3,5 km východne od Kistanj.
Na konci našej plavby obdivujeme dve pevnosti týčiace sa nad kaňonom rieky Krka.
Pevnosť Nečven sa rozprestiera na ploche približne 1000 metrov štvorcových a v minulosti bola obkolesená vysokým múrom, z ktorého sa dnes zachovalo veľmi málo a jedným z najväčších dôvodov je veľkosť a kvalita kameňa, keďže sa múry rozobrali a použili inde... V čase jeho rozkvetu boli steny miestami viac ako jeden meter hrubé a južné steny dosahovali výšku až 15 metrov. Dnes je severná strana trochu zachovaná, aj keď je plná ruín a zachovala sa aj časť veže, ktorá v minulosti dosahovala päť poschodí. Pevnosť postavili Nelipići , ktorí boli v 14. storočí na vrchole svojej moci. Oproti cez údolie je menšia pevnosť Trošenj  a jeho majitelia boli chorvátski rytieri Šubići . Aj keď tieto dve rodiny boli priamymi konkurentmi, ich dve pevnosti spájali drevený most  ktorý sa vďaka svojmu strategickému významu zbúral Don Stjepan Sorić počas vojenského ťaženia Turekov v polovici 17. storočia. Osmani vládli tomuto regiónu od začiatku 16. do konca 17. storočia a tieto dve pevnosti slúžili ako sídlo administratívnej a súdnej moci a aj ako vojenské zhromaždisko. Po tureckom odchode boli obe pevnosti nakoniec zničené, čiastočne Benátčanmi a čiastočne „zubom času“.  Existuje legenda o tom, ako Nečven dostal meno po istom dievčati, známom svojou krásou, ktoré odmietalo všetky ponuky na sobáš, a keď ich už nemohol odmietnuť, radšej sa otrávilo. Táto legenda je v súčasnosti interpretovaná ako obrazový opis súperenia medzi oboma spomínanými rodinami.
Môžete sa rozhodnúť aj pre plavbu opačným smerom z popod vodopádov Roški slap po Visovackom jazere na ostrov  Visovac s františkánskym kláštorom. Dvojhodinová plavba vám umožní polhodinovú návštevu malebného ostrovčeka.
krka mapNacionalni park Krka
Územie o rozlohe 109 km2 v oblasti povodia rieky Krky a jej toku bolo v roku 1985 vyhlásené za Národný park Krka. Rieka Krka s jej siedmymi travertínovými vodopádmi predstavuje prírodný krasový fenomén. Národný park Krka sa rozprestiera na území Šibenicko — kninskej župy zaberajúc úsek toku rieky Krky (od Kninu po Skradin) a dolný tok rieky Čikoly. Travertín, resp. z vody usadený vápenec, základný fenomén NP Krka, je častým prírodným javom vyskytujúcim sa v povrchových vodných tokoch dinárskeho krasu, ktorý však len zriedkakedy vytvára také vodopády, aké je možné uzrieť na rieke Krke. Travertín, z vody vyzrážaný vápenec, ktorý sa usadzuje a vrství na horninotvorných organizmoch (machy, vodné riasy a pod.), modeluje tie najrozličnejšie geomorfologické tvary.
Cenník:
Vstup Roški Slap do NP Krka
dospelý 100 kún
dieťa 7 až 18 rokov 55 kún
Cesta loďou Roški Slap - kláštor Krka - pevnosti Nečven a Trošenj
dospelý 100kún
dieťa 4 až 18 rokov 70 kún
Otvorené:
8:00 - 18:00



Nájdi si cestu
    Show the options
štart :
 alebo 
Cieľ      :
 alebo 

zdroje: wikipedia,www.np-krka.hr

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­