­

krajinou10

Dvetisícročný olivovník v LunePod korunami storočných olív na konci ostrova Pag  leží Lun.
Príroda tu zanechala stopy svojej štedrosti v jedinečnom spojení zelene a blankytu.
Ak hľadáte pokoj, ktorý ste stratili vo víre veľkomesta, potom je toto miesto ideálne pre vašu dovolenku.

 

Vybrali sme sa  pešo kamenistou cestičkou cez olivové háje a ponorili sme sa  do atmosféry hája prastarých stromov, ktoré pamätajú biblické časy.
Krajina sa tu  chová ako antidepresívum a nabíjačka v jednom. Cvrkanie cikád, bečanie oviec a tlmený zvuk mora v diaľke je tou správnou zmesou zvukov, ktorú potrebujeme.
To čo vidíme je unikátna architektúra z  dreva prekladaného s kameňom. Hra vetra so storočnými kmeňmi vytvorila z každého kmeňa unikátnu postavu, takže pri sledovaní týchto tvarov, každá oliva zrejme rozpráva svoj vlastný príbeh boja s borou. Kmene stromov sa za stáročia pod krutým Velebitským vetrom pokrútili do prazvláštnych tvarov až vytvorili jeden z divov sveta.
Náhoda či osud spôsobili, že sa tento háj zachoval a vyhnuli sa mu i požiare, či ťažba dreva.
Vďaka svojej charakteristike bola časť z celkovej plochy 24 hektárov od roku 1963  vyhlásená za botanickú rezerváciu.
 Medzi približne 80.000 olivovými stromami svojou jedinečnosťou jednoznačne vyniká asi 500 divokých olivovníkov (olea oleaster), vysokých 5 až 8 metrov, ktorých priemerný vek bol odbornými výskumami odhadnutý na 1000 rokov. Tie najstaršie však majú aj viac ako 1500 rokov.  A identifikovaný je aj momentálne úplne najstarší, 2000 rokov starý olivovníkový praotec, alebo pramatka, už ako chcete. Keďže výskum stále prebieha, môžeme sa dočkať ďalších prekvapení.
Toto tvrdenie je výsledkom výskumu, ktorý vykonala skupina odborníkov vedená Ph.D. Karmelom Poštenjakom, profesorom na Vysokej lesníckej škole v Karlovac. Pomocou sofistikovanej technológie študovali vzorky rôznych olivových kmeňov a potvrdili predpoklad miestnych obyvateľov,  že v Lune sú  jedny z najstarších olivovníkov na svete. Podobné staré a divoké olivovníky možno nájsť v niekoľkých krajinách, okrem Lunu ešte v Izraeli a Grécku, ale nikde nie sú zachované v takom počte a v ich prirodzenom prostredí ako v Lune na Pagu. 

gallery icon
Olivovník je starý ako ľudská civilizácia. Od prastarých časov sú olivovníky považované za dôležitý zdroj  živín. Pochádzajú z Kréty a neskôr sa o rozšírili do Egypta, Grécka, Palestíny a Malej Ázie. Prvé stromy boli kultivované a zasadené pred 5000 až 6000 rokmi v Mezopotámii, Sýrii a Palestíne, odkiaľ sa olivovníky rozšírili do celého Stredomoria.
Lun sa stal  známy pre svoje olivy a olivový olej. Takmer každá rodina v Lune má svoje dedičstvo po predkoch - olivovníkové sady roztrúsené všade po okolí. Olivový olej z Lunu má svoju charakteristickú  arómu a vysokú kvalitu a je považovaný za jeden z najlepších na Jadrane.
map-lun
Po 7 kilometr
ovej trase, začínajúcej pri recepci, ktorá slúži ako predajňa vstupeniek, parkovisko, predajňa suvenírov i informačné centrum, sa môžete vydať peši (15 kún za dospelú osobu), alebo elektrodžípom (200kún za 6-miestne vozidlo).
Od roku 2013 slúžia turistom informačné tabule pri dôležitých bodoch prehliadky a oddychové lavičky pri najkrajších scenériach. Na recepcii dostanete mapku trasy, ale značenie na trase s mapkou celkom nesúhlasí, takže nedoporučujeme sa celkom na to spoliehať. Nezabudnite si tiež zobrať zo sebou dostatok tekutín.
Pomedzi olivovníky sa môžete vybrať aj na bicykli.
Lun pláž
Lun má aj pekné pláže.
Mierne mediteránske podnebie a osviežujúce ticho lunských olivovníkov zregeneruje vaše stratené sily.
Okolité obce - Jakišnica, Dudici, Varsan a Potočnica, ktoré leží v malebných zátokách, sú tiež vynikajúcou voľbou pre príjemnú dovolenku.
Ubytovanie nájdete v izbách a apartmánoch, alebo v modernom hoteli Luna (Jakišnica), ktorý leží skoro na pobreží a ponúka rozmanité služby.
Čo ďalej môžete vidieť na ostrove Pag:
ostrov Pag
mesto Pag

Novalja - najkrajšie západy slnka (pláže Zrče, Caska, Planka)
olivovníky v Lune
Metajna na konci sveta



zdroj: wikipedia,pag.hr

­