­

krajinou10

Fotoblog                                             
na Krajinou.sk
DAL 9085

photo_r285_lifestyle_mid.jpgKoncovým prvkom domácej digitálnej komory je tlačiareň. V tejto dobe vďaka vývoju nie je problém tlačiť doma vysokokvalitné fotografie na úrovni fotolabu. Z vlastných skúseností ale tvrdím, za určitých podmienok, kvalitu dosiahnem doma lepšiu. Týmto článkom, trošku oneskorene po roku, ukončujem seriál Digitálna komora.

Tlačiareň som dlho vyberal. Na trhu s kvalitnými atramentovými tlačiarňami sú traja hráči: Canon, Epson a HP. Z výberom som začal, takpovediac, od Adama. Teda od technológie:
Tlač fotografií je je stále v rukách atramentovej technológie, hoci už existuje lacná farebná laserová tlač, na tu atramentovú kvalitou nesiaha. Atramentová tlač sa používa v dvoch hlavných technológiách.

A/Piezoelektrická atramentová tlač
Vo vnútri trysiek sa nachádzajú drobné piezoelektrické kryštáliky. Tieto za pomoci elektrického náboja menia svoj tvar a tým vytláčajú atrament z trysky von. Základná výhoda tejto metódy spočíva v tom, že s atramentom nie je potrebné meniť aj trysky. Taktiež nie je kladený taký nárok na kvalitu atramentu, ako u tepelnej tlače, keďže tento nie je potrebné zohrievať. Túto technológiu vyvinula firma Epson a používa ju aj firma Lexmark.
B/Tepelná atramentová tlač

Atrament sa zohrieva na teplotu 200° C. V dôsledku zohriatia v zásobníku vzniká pretlak, ktorý vytlačí kvapky atramentu tryskami von. Keď sa kvapka vystrekne v tryske sa vytvorí podtlak, ktorý do nej nasaje ďalší atrament. Táto metóda tlače sa používa najčastejšie. Používajú ju firmy Canon, Hewlett - Packard. Z dôvodu vysokého zahrievania by sa mali spolu s atramentom meniť aj tlačové hlavy.

photo_r285_inks_02.jpg

Jeden z hlavných rozhodovacích faktorov bola schopnosť tlačiarne vydržať čo najdlhšiu dobu bez používania, bez toho aby zaschli tlačové hlavy a drahé cartrige sa tým pádom stali nepoužívateľné. Technologicky je k tomu predurčená piezoelektrická tlač. Ďalším faktorom bola nekompromisná kvalita tlače, bez ohľadu na cenu, ktorá bola až posledným faktorom.
Podľa mnohých skúseností priateľov, vzhľadom na test z Computeru (21/2007 Str. 68. Test Inkoustové tiskárny), a skúsenosti internetových diskutérov, som vsadil na Epson a lowendovú tlačiareň Epson SP 285R. Kolega, vzhľadom na ekonomiku tlače, vsadil na Canon Pixma iP4000. Obaja sme spokojný. Ja som po niekoľkých pokusoch-omyloch zistil, že originál je originál, ale kvalita je potom vskutku vynikajúca. Kolega je spokojný, že Canonka zožerie všetko, hocaké papiere i farbu, a ponúkne kvalitu postačujúcu.
Za akých podmienok mi tlačiareň tlačí fotografie kvalitnejšie ako vo Fotolabe?
Podmienky sú nasledovné, kvalitné spracovanie v PC, originálne farby Claria (vode-odolný, stálosť farieb 200 rokov v albume, 50 rokov na svetle) a originálny fotopapier, minimálne v kvalite Premium a gramážou nad 190g/m2.
Na záver ekonomika: pre mňa platí pravidlo, čím väčší formát, tým väčšia úspora. Pri A4 mi úspora vychádza na 35%, pri 10x15 5%, pri 9x13 záleží na momentálnej akcii v labe.
Test tlačiarne si môžete prečítať tu: http://www.fotografovani.cz/art/forec_tisk/epson_stylusphoto_r285-rec.html
V súčastnosti už Epson Stylus Photo 285R sa asi nedá zohnať, jej plnokrvný nástupca je Epson Stylus Photo P50, ak chcete multifunkčný prístroj s rovnakými parametrami kvalitnej tlače, plus niečo na vyše, určite doporučujem: Epson Stylus PX650.
Ak chcete niečo dobrého od Canonu, v súčastnosti  tlačiareň Canon Pixma iP4700, alebo multifunkcia Canon Pixma MP550 vám určite ponúknu kvalitu za rozumnú cenu.
Foto: Epson

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­