­

krajinou10

Fotoblog                                             
na Krajinou.sk
DAL 9085

problem panasonic 12-32Panasonic vyrobil miniatúrny základný objektív priam sa pýtajúci umiestniť na nejaký Panasonic GX, alebo Olympus OM-D. Naozaj malý palacinkový dizajn je praktický pri dodržaní nečakanej optickej kvality. Je tu však malá chyba krásy, ktorá môže prekvapiť a potrápiť. Objektív je malý v zloženom stave, ak s ním chcete fotiť musíte ho mierne vysunúť. Toto riešenie už tak vábne nevyzerá, človek má podozrenie, že to dlho nevydrží. A naozaj. Jedného krásneho dňa mi jedná časť - zoomovací krúžok ostal v ruke. Tak, povedal som si, a je koniec.
Tento článok je určený tým, ktorým sa táto vec prihodila, ostatní ho čítať nemusia.

Panasonic vyrobil miniatúrny základný objektív priam sa pýtajúci umiestniť na nejaký Panasonic GX, alebo Olympus OM-D. Naozaj malý palacinkový dizajn je praktický pri dodržaní nečakanej optickej kvality. Je tu však malá chyba krásy, ktorá môže prekvapiť a potrápiť. Objektív je malý v zloženom stave, ak s ním chcete fotiť musíte ho mierne vysunúť. Toto riešenie už tak vábne nevyzerá, človek má podozrenie, že to dlho nevydrží. A naozaj. Jedného krásneho dňa mi jedná časť - zoomovací krúžok ostal v ruke. Tak, povedal som si, a je koniec.
Tento článok je určený tým, ktorým sa táto vec prihodila, ostatní ho čítať nemusia.
Čo sa vlastne stalo?
Zoomovací krúžok je kovový a je pripevnený na zvyšné telo objektívu lepidlom.  Keď sa lepí plast a kov, môže nastať problém, hlavne keď sú pod krúžkom umiestnené kontakty ku ktorým je pri prípadnej oprave potrebné sa dostať. Panasonic to vyriešil šalamúnsky. Použil lepidlo, ktoré lepí ale až tak dobre nie.  Potom sa môže stať, že ak vystavíte objektív vysokému teplu na slnku, alebo v zohriatom aute, lepidlo stratí schopnosť lepiť úplne. Otáčaním krúžku ešte k tomu kúsky bývalej lepiacej hmoty natlačíte do otvoru s kontaktami. To je len bonus navyše.
Čo teraz?
Ak máte objektív v záruke, treba sa potrápiť s jeho reklamáciou. Pokiaľ nie, opraviť si ho nedávajte. Výrobca opravu vyčíslil na asi 150€. To sa neoplatí.
Oprava je pritom jednoduchá.
Najskôr treba očistiť staré lepidlo. Jemne ho otrite z tela objektívu a štetcom z otvoru pre kontakty. Na tieto kontakty vôbec treba dávať pozor. Neulomiť, neohnúť.
Na kovový krúžok môžete použiť nejakú chémiu s alkoholom, ale potom dôkladne poutierať,
A ideme lepiť.
Tekuté lepidlo sme odmietli. Ak výrobca nenašiel to pravé, neverím, že mi nájdeme lepšie. Obojstranná kvalitná lepiaca páska zaručí, že lepidlo nezatečie kde nemá. Môžete rovno použiť širokú 10 alebo 12 mm, alebo si na tento rozmer odstrihnúť pásik dlhý cirka 115 mm.
Opatrne nalepíme na objektív mimo otvoru pre kontakty a bez vzduchových bublín.
Teraz nás čaká to najťažšie: nasunúť krúžok. Musíme sa trafiť, aby sme mali začiatok stupnice zoomovania na objektíve a na krúžku v jednej +- rovine. Na pár milimetroch nezáleží, na funkciu to vplyv mať nebude.
Krúžok nasúvame pomaly a súvisle po celom obvode až na doraz.
A je hotovo.
Je jasné, z povahy opravy a zo základného pravidla, ktoré znie: čo sa má pokaziť - pokazí sa, že táto páska tiež nebude fungovať na veky vekov, ale oprava je jednoduchá a objektív môžete používať hneď ďalej bez čakania na zaschnutie lepidla. Mne takto drží už pol roka.
P2400740P2400744P2400742P2400745

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­