Rímsky Burnum a vodopády Manojlovac s cisárovnou Sisi

P2500223Burnum je archeologické nálezisko v národnom parku Krka. Nachádza sa neďaleko osady Puljane a je verejnosti zatiaľ málo známe. Známejší je zrejme neďaleký vodopád Manojlovac slap. Obe tieto lokality spájajú staroveký Rimania, ako, to sa dočítate v článku.

Skradin, mestečko pod vodopádmi

P2470397Malé mestečko a prístav na rieke Krke, 16 km severne od Šibeniku, je  sídlom správy národného parku Krka. 4 a pol kilometra nad Skradinom  sa nachádza jeden zo vstupov do národného parku Krka – ulaz Skradinski buk. Turisti sa k nemu dostanú loďami z prístaviska v Skradine (plavba je v cene vstupenky) alebo peši, prípadne na bicykli. Vďaka blízkosti tohto prírodného unikátu, sa cestovný ruch stal neoddeliteľnou súčasťou života obyvateľov Skradinu, takže je tu trochu živšie, ako by ste očakávali.

Knin, pevnosť nad Krkou

P2500164 stitchPevnosť Knin  sa nachádza v blízkosti najvyššej hory v Chorvátsku, Dinara, a neďaleko prameňa rieky Krka. Je to druhá najväčšia pevnosť v Chorvátsku a najvýznamnejšia obranná pevnosť a historické mesto v Šibenicko-kninskej župe, keďže slúžilo ako politické centrum stredovekého Chorvátskeho kráľovstva.

Bentlage - kláštor na soli

P2480268FHDBentlage je najlepšie zachovaná gotická kláštorná budova vidieckeho kláštora vo Vestfálsku a hneď vedľa je Soľný boží dar - Saline Gottesgabe,   najväčšia výrobňa v širokom okolí, kedysi. Samé prekvapenia ma čakali...

Hrad Čachtice

Hrad ČachticeAk poviem Čachtice, hneď každého napadne to druhé: Bátorička. Hrad Čachtice je pevne spojený s touto osobnosťou. Kvôli Alžbete Bátoriovej sa meno hradu Čachtice vyslovuje v mnohých jazykoch na celom svete. Legenda o údajne jednej z najväčších vrahýň všetkých čias láka na Čachtický hrad tisíce turistov.

Plte na Orave

P2470749Ak sa vyberiete navštíviť jeden z našich najkrajších hradov, odporúčame si to spestriť plavbou  na plti po rieke Orava, zážitok je to pekný, pre deti aj pre dospelých. Výhľady na hrad sú z hladiny rieky úplne nové a informácie, o ktoré sa človek obohatí obyčajným sedením na plti, prekvapujúce.

Hrad Sklabiňa - kozí syr a história

P2500671Je to trochu smutný príbeh. Hrad Sklabiňa tu mohol byť. Zachovalý aspoň z väčšej časti. Nebyť II.svetovej vojny a dôslednosti nemeckých vojsk v proti-povstaleckom boji.

Visovac, ostrov s kláštorom

P2470227Malý ale krásny ostrov Visovac ako zelená kôpka vytŕča tak symetricky uprostred rovnomenného jazera, ako by bol ľudským výtvorom, a nie stáročia obývaný a zveľaďovaný kúsok posvätnej zeme okolo kláštora františkánov. Františkáni osídlili ostrov v 15. storočí a počas búrlivej histórie zostal ostrov miestom pokoja a modlitby. Vďaka stáročiam úcty k Panne Márii sa Visovac nazýva aj ostrovom Panny Márie.

Hrad Lietava - nedobytná pevnosť pokorená časom.

P2470586V srdci krásnych lesov, južne od Žiliny, kúsok od trasy Žilina – Rajec sa vypína zrúcanina hradu Lietava. Je to po Spišskom hrade rozlohou druhý najväčší hrad na Slovensku. Svojho času bol považovaný za nedobytnú pevnosť, keďže sa ho nepriateľom nikdy nepodarilo dobyť.

Hrad Bouzov

Hrad BouzovHrad Bouzov (pôvodne Búzov) stojí v rovnomennej dedine juhozápadne od mestečka Loštice na stredozápadnej Morave. Pôsobí dojmom dobre zachovanej stredovekej pamiatky, jeho súčasná podoba však pochádza z romantickej prestavby z prelomu 19. a 20. storočia. Od roku 1964 je chránený ako kultúrna pamiatka a patrí medzi desať najnavštevovanejších hradov v Česku, je vyhľadávaným miestom filmárov.

Zastávka v Karlovaci

P2470519Pri ceste na Chorvátske pobrežie si pozorný turista nemôže nevšimnúť aj zaujímavosti vo vnútrozemí, okolo ktorých prechádza svojim autom, či autobusom.
A ak sa zdá, najmä deťom, dlhá cesta únavná, organizátorov takejto výpravy napadne myšlienka, spojiť takúto zastávku s objavovaním niečoho zaujímavého a možno nečakaného.

Hrad Bentheim

P2480410fhdOrientačným bodom v rovinatej krajine, ktorý je vidieť už z diaľky, je hrad Bentheim, rannostredoveký hrad z 11. storočia. Je považovaný za jeden z najväčších a najkrajších hradných komplexov v severozápadnom Nemecku. Hrad stojí na veľkej skale z bentheimského pieskovca vysoko nad mestom. Tento „Bentheim Ridge“ je poslednou západnou vetvou Teutoburského lesa.

Oravský hrad

Oravský hradZachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský podzámok do výšky 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Je jednou z najmalebnejších a najzaujímavejších hradných stavieb na Slovensku.

Lun - v tieni divých olivovníkov

Dvetisícročný olivovník v LunePod korunami storočných olív na konci ostrova Pag  leží Lun.
Príroda tu zanechala stopy svojej štedrosti v jedinečnom spojení zelene a blankytu.
Ak hľadáte pokoj, ktorý ste stratili vo víre veľkomesta, potom je toto miesto ideálne pre vašu dovolenku.